2. Sayfa Yüklendikten Sonra İşlem Yapma ve Butona Click olayı ekleme

Sayfa Yüklendikten Sonra İşlem Yapma

Jquery kodlarını script taglerinin arasına doğrudan yazarsanız, sayfaya ekleyeceğiniz kontrollere erişemezsiniz. Çünkü bu durumda Jquery kodları sayfadaki diğer kontroller yüklenmeden önce çalışacaktır. Dolayısıyla yüklenmemiş bir kontrole erişim sağlayamazsınız.

Sayfadaki tüm kontroller yüklendikten sonra çalıştırılacak kodlar $(document).ready( …. ) fonksiyonunun içerisine tanımlanır. Eğer sayfa yüklendiğinde çalışması istenen kod birden fazla satırda yazılacaksa ready fonksiyonunun içinde function() { …. } tanımlaması ile bir fonksiyon oluşturulup kodlar bu fonksiyonun içinde yazılır.

   $(document).ready(
      function () {
           //sayfa yüklendikten sonra çalışacak kodlar
        }

      )

‘  $(document). ‘ daki document tüm döküman içinde erişim yapabileceğimizi belirtir.  ‘ .ready ‘ ise o tüm döküman hazır olduğu zaman işlem yapılacağını belirtir.

 Butona Click Olayı Ekleme

Olay son derece basit döküman çalıştıktan sonra çalışacak olan fonksiyonumuzun içerisine $(“#sel”).click(function () { alert(“The paragraph was clicked.”) }); ,fadesini yerleştirmeliyiz. Bunun anlamı sel id’sini seç ve içerisinde bir click yükle , click’e her tıklandığında click içerisindeki fonksiyon çalışsın demektir.

 <html>
  <head>
  <script src="~/Scripts/jquery-1.10.2.js"></script>
   <script>

   $(document).ready(function () {
 
   $("#sel").click(function () { alert("The paragraph was clicked.") });
     
   });

   </script>

  </head>
  <body>

  <p id="sel">TIKLA</p>

  </body>
</html>