5. WCF – Debugging

   WCF kullanarak web servislerinizi yazdınız. Bir client üzerinden consume edilmesini de sağladınız ancak bir hata ile karşılaştınız. Hatanın çözümü için debug atmanız gerekiyor. Ancak client uygulama bir projenin içerisinde, servis uygulama ise başka bir projenin üzerinde hatta belki de başka visual studio’lar üzerinden çalıştırdınız. Bu noktada kafanız karıştı. Clientin kodlarının belli bir noktasına gelince oradan servise atlamalı ve debug işlemine devam etmelisiniz. Ama bunu nasıl yapacaksınız. Yazıda bu işlemin nasıl yapılacağını anlatıcam. Aslında hiç de zor bir işlem değil.

   Yapmanız gereken işlem öncelikle web servisinizi localde ayağa kaldırıp yani çalıştırıp, client tarafından kullanılabilir hale getirmenizdir. Daha sonrada test edeceğiniz client uygulamasını çalıştırmanız gerekir. Servisi kullanan clientin config ayarlarında endpointlerin local servise baktığından emin olun. Bu uygulamalar farklı solutionlarda farklı visual studio uygulamaları tarafından açılmış olabilir. Daha sonra serviste gerekli yerlere breakpointler konulur ve client uygulama ilgili servisi tetikler tetiklemez servisin ilgili breakpointi aktif olacaktır ve daha sonrasında client üzerinden servisinizi debug edebilir duruma geleceksiniz.

Madde madde özetlemek gerekirse ;

  1. Web servisi ayağa kaldırın.
  2. Web servisi kullanan test uygulamanızı ayağa kaldırın.
  3. Eğer web servisinizi localde test edicekseniz bunu kullanan clientin config ayarlarında endpointlerin local servise baktığından emin olun.
  4. Web serviste ilgili yerlere breakpointlerinizi koyun.
  5. Client uygulama ilgili yere geldiğinde ve servis tetiklendiğinde uygulama breakpointe düşecek ve debug edilebilir hale gelecektir.